CgaJcLqWIAEI9PR

Απο Γαλλία ξεκινάω και το παιχνίδι ανάμεσα στην Τουλούζ και την Λυών δύο ομάδες που θέλουν το τρίποντο για διαφορετικούς λόγους.Η Τουλούζ είναι εντός ζώνης υποβιβασμού με 33β στο -3 απο την Ρέμς που έχει και παιχνίδι περισσότερο το χθεσινοβραδινό εκτός έδρας με την Νίς στο οποίο και ηττήθηκε με 2-0.Tρία σερί παιιχνίδια αήττητη είναι η Τουλούζ με δύο νίκες και μία ισοπαλία ενώ και στην έδρα της τρέχει σερί τριών συνεχόμενων νικών κόντρα σε Καέν,Μπορντό και Μπαστιά χωρίς να δεχθεί γκόλ σε κανένα.Η Λυών έχει 56β βρίσκεται στο -2 απο την 2η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λίγκ και τρέχει αήττητο σερί εφτά αγώνων με πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες.Εκτός έδρας οι φιλοξενούμενοι έχουν δύο σερί νίκες 1-3 την Λοριάν και 0-2 την Μονπελιέ.Στα πέντε τελευταία μεταξύ τους τέσσερις νίκες έχει η Τουλούζ και ένα παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο χωρίς γκόλ.Δύσκολη έδρα αυτή της Τουλούζ εκεί που έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι στις 4 απο τις 5 τελευταίες επισκέψεις της σε καλό φεγγάρι και οι δύο ομάδες αγωνιστικά επιλέγω όμως το κίνητρο της Τουλούζ που πιστεύω είναι μεγαλύτερο αυτό της επιβίωσης απο αυτό της εξόδου σε μεγαλύτερη Ευρωπαική διοργάνωση,άσος και λόγω προιστορίας.

Στο Βαγιέκας φιλοξενείται σήμερα το απόγευμα η Ρεάλ απο την Ράγιο και εδώ έχουμε να κάνουμε με φιλόξενη έδρα για την Βασίλισσα.Η Ράγιο έχει 35β και είναι στο +3 απο την επικίνδυνη ζώνη και την Χιχόν η οποία αγωνίζεται επίσης σήμερα με την Μπαρτσελόνα εκτός έδρας.Δύο νίκες στα τελευταία εφτά παιχνίδια για τους γηπεδούχους στο τελευταίο παιχνίδι εκτός με την Μάλαγα χάθηκε το τρίποντο στο 90ο λεπτό και έτσι έφυγε με 1β στις αποσκευές.Εντός έδρας έχει δύο σερί νίκες κόντρα σε Χετάφε 2-0 και στην Βιγιαρεάλ με 2-1.Ασταμάτητη η Ρεάλ πλέον είναι για τα καλά στο παιχνίδι του τίτλου αφού απέχει 1β μόλις απο Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο.Η Ρεάλ μετά το σκάλωμα στην έδρα της Μάλαγα (1-1) στις 21-02 απο εκεί και μετά έχει τέσσερις σερί νίκες στο πρωτάθλημα απέναντι σε Λεβάντε,Λας Πάλμας,Μπαρτσελόνα και Χετάφε δεχόμενη απο 1 γκόλ σε όλα.Στο τελευταίο της παιχνίδι σε ρυθμό ρελαντί κέρδισε την Βιγιαρεάλ εντός 3-0 με Μπενζεμά,Βάσκεζ και Μόντριτς να σκοράρουν.Η Ράγιο κέρδισε την Ρεάλ μόλις 1 φορά πάνε 19 χρόνια στις 19-02-97,απο εκεί και μετά 10/10 νίκες για την Ρεάλ στο Βαγιέκας που θεωρείται φιλόξενη έδρα,διπλό και over 3,5 η επιλογή μου,εμφανίστηκε στα πέντε τελευταία δύο φορές και το 2-3 σκόρ, γιατί όχι και απόψε;

Στη Γερμανία η Σάλκε υποδέχεται την Λεβερκούζεν.Στους 45β οι γηπεδούχοι οριακά εκτός Ευρωπαικών διοργανώσεων τη στιγμή αυτή απέχουν 6β απο την σημερινή τους αντίπαλο που βρίσκονται σε θέση που οδηγεί απευθείας στο Τσάμπιονς Λίγκ και θα έλεγε κανείς πως έχουν μια τελευταία ευκαιρία να πλησιάσουν και να το παλέψουν.Τρια σερί άτυχα αποτελέσματα για τη Σάλκε με δύο ήττες και μία ισοπαλία εντός 2-2 με την Ντόρτμουντ στο ντέρμπι.Εντός έδρας πρίν είχε δύο σερί νίκες κόντρα σε Αμβούργο 3-2 και σε Γκλάντμπαχ 2-1.Με 51β η Λεβερκούζεν 4 στροφές πρίν απο το τέλος έχει το πάνω χέρι για να κερδίσει την 3η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λίγκ της ερχόμενης περιόδου.Έχει τέσσερις σερί νίκες και τρέχει αήττητο 6 αγωνιστικών με μία ισοπαλία ενδιάμεσα.Εκτός έδρας μετά το 3-3 στο Άουγκσμπουργκ στις 5 Μαρτίου έχει πλέον δύο σερί νίκες με το ίδιο σκόρ (0-2) κόντρα σε Στουτγάρδη και Κολωνία.Θα δώσω μία τελευταία ευκαιρία στην Σάλκε να πλησιάσει αν και αγωνιστικά στα τελευταία παιχνίδια παρουσιάζει μια κάμψη,δεν έχει δα να αντιμετωπίσει και κάποιο μεγαθήριο αλλά την Λεβερκούζεν,στο 3,20 ο άσος.

Στη Β΄Ισπανίας το βραδάκι η Αλαβές φιλοξενεί την Έλτσε.Με 57β οι γηπεδούχοι είναι 2η αλλά έχουν το εισιτήριο ανόδου τη στιγμή αυτή με αέρα 4β απο Οβιέδο και Ταραγόνα.Μετά απο σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς ήττα με δύο νίκες και δύο ισοπαλίες η Αλαβές την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εκτός έδρας απο την Χιρόνα με 1-0 με τέρμα που δέχθηκε στο 23ο λεπτό.Εντός έδρας έχει τέσσερις σερί ισοπαλίες με Αλμερία,Σαραγόσα,Λούγκο και Τενερίφη οι δύο απο αυτές χωρίς γκόλ.Η Έλτσε με τους 52β είναι οριακά εκτός πλέι οφ αφού στην ισοβαθμία Σαραγόσα και Αλκορκόν υπερτερούν.Έφτα σερί παιχνίδια αήττητη η Έλτσε με τρείς νίκες και τέσσερις ισοπαλίες ενώ εκτός έδρας είναι αήττητη στα τρία τελευταία με νίκη 1-2 κόντρα στην Μιραντές και δύο σερί ισοπαλίες χωρίς γκόλ με Λεγκανές και Οσασούνα.Τέσσερις σερί εντός ισοπαλίες η Αλαβές 2 σερί εκτός η Έλτσε θέλουν δε θέλουν αγωνιστικά και μόνο έρχεται ακόμα μία άσχετα αν δε βολεύει ίσως και καμία απο της δύο ομάδες,ισοπαλία.

Κλείνω με Serie B και το Τερνάνα-Άσκολι.Η Τερνάνα με 45β είναι στο +6 απο τα πλέι άουτ και στο +8 απο την επικίνδυνη ζώνη πέντε στροφές πρίν απο το τέλος.Αγνοεί την νίκη στα τέσσερα τελευταία με δύο ήττες και δύο ισοπαλίες ενώ εντός έδρας στα πέντε τελευταία κέρδισε μόνο την Πεσκάρα με 1-0 με τέρμα στο 78ο λεπτό.Στο τελευταίο της παιχνίδι που ήταν και εντός έδρας ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Προ Βερτσέλι,όλα τα γκόλ στο δεύτερο ημίχρονο απο το 54ο μέχρι το 79ο λεπτό το οποίο ισοφάρισε η Τερνάνα με πέναλτι του Βιτάλε.Με 42β η Άσκολι είναι στο +3 απο τα πλέι άουτ και στο +5 απο την επικίνδυνη ζώνη.Μετά απο σερί δύο νικών πλέον έχει δύο σερί ήττες η τελευταία ήταν απο την Μπάρι εντός έδρας με 0-1 με αυτογκόλ στο 31ο λεπτό.Εκτός έδρας στα δύο τελευταία κέρδισε την Περούτζια με 0-2 και ηττήθηκε με 4-3 απο την Τραπάνι αν και κατάφερε να επανέλθει απο το 2-0 σε 2-2 και απο το 3-2 σε 3-3 τελικά ένα γκόλ στο 82ο λεπτό έκρινε το τελικό σκόρ.Βαθμολογικά η ισοπαλία σίγουρα βολεύει την Τερνάνα και ψιλοβολεύει την Άσκολι αλλά απο το να φύγει με άδεια χέρια απο το Liberati καλός είναι και ο πόντος.Εκεί πιστεύω θα καταλήξουν οι δύο ομάδες απο έναν βαθμό και συνεχίζουν την προσπάθεια για αποφυγή πλέι άουτ και υποβιβασμού,ισοπαλία.