oly_pao

Η 15η αγωνιστική στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ κλείνει με το μεγάλο ντέρμπι Ολυμπιακού – Παναθηναϊκού (19:00) στο ΣΕΦ, παιχνίδι που θα κρίνει σε μεγάλο ποσοστό και την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο άρα και το πλεονέκτημα έδρας στην τελική φάση.
Ο αγώνας βρίσκει τις δύο ομάδες σε μίνι κρίση καθώς έχουν διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στην ευρωλίγκα και ο ηττημένος θα έχει ένα ακόμη πρόβλημα και στο πρωτάθλημα. Οι πράσινοι έχουν και ένα μικρό μαξιλάρι 4π από τη νίκη του πρώτου γύρου με 73-69, σκορ που θα παίξει σίγουρα σημασία στη ροή του αγώνα για όποιον ασχοληθεί μαζί του στο live καθώς ο Ολυμπιακός θέλει και την διαφορά αλλιώς θα χρειάζεται άλλη μια ήττα του αντιπάλου στη συνέχεια του πρωταθλήματος για να πάρει κεφάλι στην βαθμολογία.
Την προηγούμενη αγωνιστική οι δύο αντίπαλοι πέτυχαν εύκολες νίκες, ο ΠΑΟ τον Άρη με 80-59 και ο Ολυμπιακός εκτός έδρας τον Κολοσσό με 53-73. Αντίθετα ακριβώς είναι τα αποτελέσματα στην ευρωλίγκα, δεύτερη διαδοχική άσχημη εμφάνιση και συντριβή του Ολυμπιακού εκτός από την Ζαλγκίρις με 75-55 και εκτός έδρας του ΠΑΟ από την Κούμπαν του Μπαρτζώκα με 76-67 (3-0 φέτος τους πράσινους). Αποτελέσματα που κάνουν δύσκολη την συνέχεια και φυσιολογικά μεταφέρουν την πίεση σε παίκτες και προπονητές ενόψει του ντέρμπι. Μένει να δούμε ποιος θα μείνει περισσότερο συγκεντρωμένος και θα πάρει τη νίκη.
Αγωνιστικά οι ερυθρόλευκοι θα πρέπει να λύσουν το πρόβλημα με το μακρινό σουτ που τείνει να εξελιχθεί σε εφιάλτη καθώς όλοι οι αντίπαλοι κλείνουν την ρακέτα αφήνοντας το τρίποντο και με τα τελευταία τραγικά ποσοστά ευστοχίας το έργο γίνεται ευκολότερο καθώς δεν υπάρχουν και οι ασσίστ για τα εύκολα καλάθια. Αντίστοιχα οι πράσινοι πιστεύω θα προσπαθήσουν να κρατήσουν τον Ραντούλιτσα όσο το δυνατόν περισσότερο μέσα στον αγώνα μεταφέροντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και φθείροντας Μιλουτίνοφ και Χάντερ και στην άμυνα να τον κρύψουν από τα πικ των αντιπάλων.
Φαβορί λόγω έδρας είναι σίγουρα ο Ολυμπιακός με το λεπτό σημείο στο πως θα αντιδράσουν σε περίπτωση που το παιχνίδι στραβώσει (ας μην ξεχνάμε ότι στον 1ο γύρο ο ΠΑΟ γύρισε διαφορά 14π μέσα σε λίγα λεπτά) και τι θα γίνει όσο πηγαίνει προς το τέλος με την κάλυψη της διαφοράς.
Περιμένω κλασσικό ντέρμπι σε καυτή ατμόσφαιρα, ένταση και εναλλαγές στο σκορ, ο καθαρός άσσος είναι σχετικά χαμηλά για παιχνίδι που κρίνει πρωτιά, πρώτη επιλογή η έδρα που πάντα έχει σημασία σ’ αυτές τις περιπτώσεις, ο άσσος και αναγκαστικά με κάλυψη του χάντικαπ των -4.5π που θα δώσει και το προβάδισμα στην βαθμολογία και σίγουρα θα κυνηγήσουν οι παίκτες του Σφαιρόπουλου.