pao aris 85-79

Πράξη δεύτερη σήμερα στην τετράδα των ημιτελικών στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με τις έδρες να παραμένουν ίδιες όπως και στις πρώτες αναμετρήσεις. Στις 18:00 στο ΟΑΚΑ την αυλαία ανοίγουν Παναθηναϊκός και Άρης για να ακολουθήσουν δύο ώρες αργότερα στο ΣΕΦ Ολυμπιακός και ΑΕΚ.

ΣΤΟ ΟΑΚΑ ο γηπεδούχος Παναθηναϊκός και η διοργανώτρια αρχή ετοιμάζονται να τιμήσουν τον Δημήτρη Διαμαντίδη καθώς ο αρχηγός των πρασίνων έχει σήμερα γενέθλια και θα είναι μια από τις τελευταίες εντός έδρας εμφανίσεις του. Στο πρώτο παιχνίδι η ομάδα του Πεδουλάκη πήρε πιο εύκολα τη νίκη απ ότι δείχνει το τελικό 85-79 καθώς ουσιαστικά δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή μετά το 1ο δεκάλεπτο. Ο Άρης από την άλλη άντεξε στην πίεση παρά την ολοφάνερη έλλειψη μέσα στο καλάθι εξαιτίας της απουσίας του Χάγκινς, έτρεξε όσο μπορούσε, έκλεισε την άμυνα και αναγκαστικά άφησε τα σουτ καθώς δεν είχε άλλη επιλογή. Την ίδια τακτική περιμένω ν ακολουθήσει και σήμερα η ομάδα του Πρίφτη, οι περιορισμένες επιλογές δεν επιτρέπουν το σετ παιχνίδι και τις ανοιχτές άμυνες. Μάλιστα τα πράγματα ίσως είναι ακόμη πιο δύσκολα για τους κίτρινους καθώς είναι αμφίβολοι οι Ξανθόπουλος (ίωση) και Ζάρας (τράβηγμα) και καταλαβαίνουμε ότι τυχόν απουσία θα αποψιλώσει και την περιφέρεια. Όλο το βάρος θα πέσει στους ΜακΝίλ Ουάϊτ και Γουότερς Κοέν. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει απουσίες, ο νέος προπονητής δεν προλαβαίνει να αλλάξει πολλά πράγματα και πειραματίζεται, σίγουρα θα στηριχτεί και πάλι σ’ αυτούς που γνωρίζει (Χέινς και Χάντερ έπαιξαν ελάχιστα στο 1ο ματς), θα λείψουν οι γνωστοί Γιάνκοβιτς και Παπαγιάννης. Περιμένω πάλι πίεση στα γκαρντ του Άρη, τον Γκιστ αρκετά στην θέση 5 και την μπάλα στον Ραντούλιτσα. Επειδή πάλι ο Άρης θα αφήσει τα σουτ (ειδικά αν λείψουν Ξανθόπουλος και Ζάρας δεν θα έχει κι άλλες επιλογές) και έχει πολύ πιο περιορισμένο ρόστερ από τους πράσινους, θα πάρω το όβερ στους 148.5π (1.90) και τον άσο στο 1.90 (-12.5)

Στο ΣΕΦ στις 20:00 ο Ολυμπιακός εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα κάνει κι αυτός το 2-0. Η εικόνα του πρώτου ματς ήταν κυριολεκτικά απογοητευτική για την ΑΕΚ η οποία σχεδόν παράτησε το αγωνιστικό από το 2ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα το σκορ στο ημίχρονο να είναι 52-30 και να φτάσει τελικά σε τραγικά για ημιτελικό επίπεδα. Σήμερα περιμένω να δω μια αντίδραση από πλευράς της ομάδας του Ζντοβτς, να βγάλουν έναν αγωνιστικό εγωισμό. Σίγουρα η ΑΕΚ δεν είναι ακόμη στο επίπεδο του Ολυμπιακού αλλά με τις μονάδες που έχει δεν είναι για να τελειώνει το ματς στους 35 πόντους. Αυτό άλλωστε έδειξε και στα δύο ματς στην κανονική περίοδο (79-71 και 93-100 μετά από δύο παρατάσεις). Ο Ολυμπιακός από την άλλη δεν έχει κανένα λόγο για να πιέσει το ματς και θέλει απλά μια καλή εμφάνιση ενόψει τελικών και μια νίκη χωρίς να κινδυνέψει. Επιλογή το όβερ στους 148.5π και το ίδιο στο σκοράρισμα της ΑΕΚ στους 65.5π